Co warto wiedzieć o pożyczkach hipotecznych?

Co warto wiedzieć o pożyczkach hipotecznych?

pośrednik
Pożyczka pod zastaw nieruchomości to temat, który na pewno warto omówić z należytą starannością. Decyzja o jej podjęciu może związać pożyczkodawcę z pożyczkobiorcą na długie lata. Dobrze więc, by konsument wiedział o niej jak najwięcej.

Wypada zacząć od tego, że pożyczka hipoteczna nie jest tożsama z kredytem hipotecznym. Produkty te są do siebie podobne, ale istnieją pewne różnice. Zasadnicza polega na tym, że kredyt hipoteczny przyznawany jest na zakup mieszkania. Pożyczka hipoteczna może mieć za to dowolny cel finansowy, a pod zastaw brana jest już posiadana nieruchomość. Inna istotna kwestia to kwota jaką można otrzymać. Biorąc kredyt, możemy liczyć na uzyskanie 200-300 tysięcy złotych. Pożyczka to już nie kilkaset, a kilkadziesiąt tysięcy złotych. Banki za górną granicę kwoty oceniają zazwyczaj określony procent wartości nieruchomości. Zazwyczaj jest to 60-80%.

W obu wypadkach inne też będzie oprocentowanie. W wypadku pożyczki będzie ono wyższe niż w przypadku kredytu, ale zarazem niższe niż kredyty gotówkowe. Co więcej, pożyczka hipoteczna może być dobrym rozwiązaniem w wypadku, gdy mamy trudną sytuację kredytową i próbujemy się z niej wydostać. Zaletą pożyczki jest za to możliwość rozłożenia spłaty na długi okres, czego kredyty konsumenckie nie zapewniają. Pożyczkę hipoteczną możemy zaciągać jeśli jesteśmy pełnoletnią osobą fizyczną spełniającą warunki banku związane z wiekiem, zatrudnieniem i zdolnością kredytową. Oczywiste jest również to, że kredytobiorca musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Ponadto, w większości wypadków musimy dysponować wolną hipoteką, a więc nie możemy mieć na niej żadnych innych obciążeń.

Decyzja o podjęciu pożyczki hipotecznej powinna być poprzedzona głęboką refleksją, bo choć czasem jest niezbędna, np. jako sposób na pozbycie się długów lub zdobycie kapitału na inwestycje lub własną działalność gospodarczą, to jest to naprawdę poważny i trudny krok o daleko idących konsekwencjach. Należy więc podchodzić do tej kwestii z należytą powagą i ostrożnością, co oznacza poświęcenie tej kwestii czasu i uwagi. Nie należy przykładowo wybierać pierwszej lepszej firmy. Lepiej postawić na sprawdzoną, czyli profesjonalną, uczciwą i bezpieczną instytucję, której będzie zależało także na dobru klienta, a nie wyłącznie na własnych zyskach.

Porządna firma zajmująca się pożyczkami hipotecznymi powinna zaproponować klientowi umowę umożliwiającą wcześniejszą spłatę zobowiązania. Dzięki temu koszta kredytu obciążające klienta będą niższe. Należy także sprawdzić przed podpisaniem dokumentu, czy zawiera on zapis o możliwości odstąpienia od niej w ciągu 14 dni. Klient nie musi w takim wypadku nawet podawać przyczyny, więc nie musi się tłumaczyć, jeśli znajdzie lepszą ofertę lub po prostu się rozmyśli. Koniecznie trzeba zwrócić również uwagę na odsetki – jeśli przekraczają ustawowy limit (obecnie jest to czterokrotność stopy lombardowej, czyli około 10% w skali roku), to należy poszukać lepszego pożyczkodawcy.

Klienci muszą pamiętać, że w związku z Ustawą o kredycie konsumenckim przysługuje im szczególna ochrona prawna. Co za tym idzie, firma musi działać zgodnie z tym dokumentem. Jeśli w jakimś stopniu je nagina, jest to znak, że nie mamy do czynienia z rzetelnym kredytodawcą i lepiej unikać wchodzenia z nim w umowy. Ponieważ prawne aspekty umów i ustawa mogą się wydać niektórym osobom skomplikowane, warto czasem skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym. Osoby te pomogą ocenić zgodność oferty z przepisami. Przed podpisaniem umowy, warto również przeanalizować dokładnie wszystkie koszty pożyczki. Wchodzą w to – oprócz odsetek i oprocentowania pożyczki – opłaty notarialne, ewentualne prowizje dla pośredników czy doradców finansowych, odsetki karne, itp. Kwestie te powinny być zresztą jasno określone i wyszczególnione w dokumencie.

Najważniejsze zatem – jeśli już podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki hipotecznej – jest zatem przeanalizowanie i przeczytanie umowy z wszystkimi jej zapisami, a następnie podsumowanie wszystkich kosztów i własnej sytuacji finansowej. Dopiero wtedy można decydować się na konkretną ofertę. Ma to szczególne znaczenie, jeśli planujemy przeznaczyć pieniądze z pożyczki na inwestycje. Jej koszty nie powinny w zbyt dużym stopniu przekraczać planowanych zysków i być może lepiej rozejrzeć się wówczas za niżej oprocentowanymi kredytami hipotecznymi.

Comments are closed.